Ağaç işleri bölümü nedir, nasıldır?

Ağaç işleri bölüm tanımı:

Ağaç işleri bölümünün amacı, binaların ağaçlardan yapılan bölümleri ile ağaç ev eşyalarının üretiminde çalışan elemanlar yetiştirmektir. Ağaç işleri teknikerleri, özel sektöre ve kamu sektörüne ait marangozhanelerde ve mobilya atölyelerinde parke fabrikalarında, kereste, yonga ve levha üretim tesislerinde çalışabilirler.

Bölüm amacı:

Ağaç işleri bölümünün amacı, tahtadan yapılan bina kısımlarının ve eşyaların üretiminde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir.

Bölümde gösterilen genel dersler:

Ağaç işleri bölümünde matematik, fizik, ekonomi, ağaçlandırma bilgisi, ağaç işleri alet ve makineleri, elektrik bilgisi, ahşap konstrüksiyon, iç dekorasyon teknikleri, mesleki resim, ölçme ve bakım teknikleri ve yüzeysel işlemler gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken özellikler:

Ağaç işleri bölümünde eğitim görmek isteyenlerin genel yeteneğe, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme gücüne sahip olmaları gerekir.

Bölümden mezun olanların kazandıkları ünvan ve yaptıkları işler:

Ağaç işleri bölümünü bitirenlere “Ağaç İşleri Teknikeri” ünvanı verilir. Ağaç işleri teknikeri, binalarda pencere çerçevelerinin, kapıların, dolapların, lambri, parke gibi dekoratif kısımların ve mobilyaların üretimindeağaç işleri endüstri mühendisine yardımcı olarak çalışır.

Çalışma alanları:

Ağaç işleri teknikeri, özel sektöre ve kamu sektörüne ait marangozhanelerde ve mobilya atölyelerinde, parke fabrikalarında, kereste, yonga ve levha üretim tesislerinde çalışabilirler.

Bölüm hakkındaki sorularınızı ve merak ettiklerinizi aşağıdaki kısımda, yorum olarak anında yazabilirsiniz.

PAYLAŞ:
Sınav Cevap hakkında 25 makale
Sınav Cevap, sınavlara hazırlanan bütün bireyler için sorulan bütün sorulara açık ve net cevaplar vermek ve bu konular altında bilgilendirici ve faydalı içerikler paylaşan, gönüllü üniversite öğrencileri tarafından kurulup ve desteklenen bir topluluktur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*