Anestezi bölümü nedir, nasıldır?

Anestezi bölümü tanımı:

Anestezi bölümünün amacı ameliyatlarda anestezi işlerinde doktora yardımcı olacak sağlık elemanı yetiştirmektedir. Anestezi teknikerleri devlete, üniversitelere veya özel kişilere ait hastanelerde çalışabilirler. Bu alanda yetişmiş elemanlar, ülkemizde büyük ihtiyaç olduğundan mezunlarının hemen iş bulmaları mümkündür.

Bölümün amacı:

Ameliyatlarda anestezi işlerinde doktora yardımcı olacak sağlık elemanı yetiştirmektir.

Bölümde gösterilen genel dersler:

Bu bölümde anatomi, fizyoloji, farmakoloji, özel tedavi yöntemleri ve anesteziyoloji gibi meslek dersleri okutulur. Derslerde uygulamalara önemli ölçüde yer verilir.

Gereken özellikler:

Anestezi programında okumak isteyen bir kimsenin, biyoloji başta olmak üzere, fen derslerine ilgi duyması, bir tıp ekibinin üyesi olarak çalışabilmek için dikkatli, titiz ve sorumluluk sahibi olması gerekir.

Bölüm Mezunlarının kazandıkları ünvan ve yaptıkları İşler:

Anestezi bölümünü bitiren birisine Anestezi Sağlık Teknikeri ünvanı verilir. Anestezi teknikeri her türlü ameliyatlarda hastanın uyutulması için gerekli tıbbi yöntemleri, hekimin yönergeleri doğrultusunda uygular.

Anestezi çalışma alanları:

Anestezi teknikeri devlete, üniversitelere veya özel kişilere ait hastanelerde çalışır. Bu alanda yetişmiş elemanına ülkemizde büyük ihtiyaç olduğundan mezunların hemen iş bulmaları mümkündür.

Bölüm hakkındaki sorularınızı ve merak ettiklerinizi aşağıdaki kısımda, yorum olarak anında yazabilirsiniz.

PAYLAŞ:
Sınav Cevap hakkında 25 makale
Sınav Cevap, sınavlara hazırlanan bütün bireyler için sorulan bütün sorulara açık ve net cevaplar vermek ve bu konular altında bilgilendirici ve faydalı içerikler paylaşan, gönüllü üniversite öğrencileri tarafından kurulup ve desteklenen bir topluluktur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*