Çalışma programı hazırlıyorum ama uyamıyorum diyorsan?

Programı hazırlamışsın ya da hazır programı almışsın ama 1-2 haftadan sonra bir bakmışsın program apayrı sen apayrı bir yerdesin. Bugün bu soruna birlikte çözüm bulmaya çalışacağız.

1. Program sana uygun mu kontrol et

Nasıl ki kıyafet alırken bedenine bakıyorsan ders programı kullanırken ya da hazırlarken senin ihtiyaçlarını karşılıyor mu buna dikkat et. Senin boş zamanlarına senin hayat tempona uygun değilse bir süre sonra ipler senin elinden kaçar ve bu da seni üzer.

2. Program sabır gerektirir acele etme

Program sana uygun olabilir ama sen aceleci olabilirsin. Sabretmeyi kendine ve beynine öğretmen gerek. Hemen 2-3 günde “Tamam program yaptım olacak” diyemezsin. En az 1 ay geçmeli ki vücudun buna alışsın, kafanı yastığa koyduğun zaman “Programı tamamladım mı?” sorusu aklına gelsin.

3. Eğer çalışma saatindeysen diğer aktiviteleri bir kenara bırak

Tam böyle çalışmaya başlamışsın telefondan bildirim gelir, kapı çalar arkadaş gelir. Olur yani bunlar bizde yaşadık. 1-2 kez çok zaruri durumlarda olabilir ama baktınız ki süreklilik kazanıyor buna bi “DUR” demelisiniz; yoksa böyle yapmanızda programdan sizi koparır.

4. Program çok iç karartıcı olmasın; ufak motivasyon içerikleri iyi olabilir

Ne diyorum? Kağıda yazdın yapıştırdın odana ama her köşesinde ders her köşesinde konular yazıyor. Belki basit bir şey ama buda seni etkiler. Bu yüzden ufak renklendirmeler, sağına soluna ufak motivasyon sözleri yazmak gözüne daha hoş gözükmesini sağlayabilir.

Sen yeter ki başarmak iste her şeyin üstesinden beraber geliriz. Umarım güzel bir yazı olmuştur; belirteceğiniz her görüş benim için önemlidir. Hepinize başarılar dilerim.

PAYLAŞ:
Sınav Cevap hakkında 25 makale
Sınav Cevap, sınavlara hazırlanan bütün bireyler için sorulan bütün sorulara açık ve net cevaplar vermek ve bu konular altında bilgilendirici ve faydalı içerikler paylaşan, gönüllü üniversite öğrencileri tarafından kurulup ve desteklenen bir topluluktur.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*