En verimli ders çalışma teknikleri!

verimli-ders-çalışma-teknikleri

Çalış çalış diyorsun da ben öyle masanın başında kitapla saatlerce çalışamıyorum. Bana böyle bir teknik bir yöntem bir şey söylesen olmaz mı? diyenler için sizlere 4 tane çalışma tekniği söyleyeceğim. Bu teknikler sizin azminizi kuvvetlendirecek ve sizin ders çalışma isteğinizi arttıracak😊 Hadi gelin anlatayım.

1- Zinciri Kırma

Hedefini belirle. O hedefe ulaşmak için her gün bir şey yap. Yaptıktan sonra da önüne bir takvim al ve o günün üstüne kocaman bir çarpı koy. Her gün bu işlemi tekrarla. Takvimini çarpılarla doldur. Yan yana gelen bu çarpılardan bir zincir oluştur. Yeni amacın bu zinciri kırmamak!

Kişisel yorum:

Bu teknik gayet güzel her çarpı attığınızda içiniz rahatlıyor ve bir an önce ertesi gün olsun da çarpı atayım diyorsunuz. Ama önemli bir şey olduğunda ve çalışamadığınızda tekrardan zincir oluşturmanız gerektiği için birazcık üzebiliyor.

2-Pomodoro

İlk olarak çalışacağınız konuyu ve süreyi belirlemeniz gerekiyor. Atıyorum X konusunda çalışmanız gereken 50 sayfa var ve bunun için size 50 dakikanın yeteceğini düşünüyorsanız o zaman size iki Pomodoro seansı yeterli olacaktır. Her seansta 25dk çalışıyoruz. 25dk sonunda 5dk dinleniyoruz. Bu 1 pomodoro oluyor. 4 pomodoro yani 2 saatin sonunda kendi ihtiyacına göre 30-45 dk arası mola veriyoruz. Günde ortalama 8 ponodoro (molalar dahil) yeterli olur ama fazlası tabi ki göz çıkarmaz.

Kişisel yorum:

Uzun süre masa başında durmaktan sıkılan ve kendini çok yorgun hissedenler için ders çalışmayı sevdirecek bir yöntem.

3- İSOAT

İSOAT : İzle – Sor – Oku – Anlat – Tekrarla

İzle: Yalnızca 3 – 4 dakika metne bakılır, başlıklara, koyu yazılmış yerlere, dikkat edilir. Bu yöntem konunun ana fikrini ve önemli noktalarını belirlemenizi sağlayacaktır.

Sor: Bu aşamada çalışılacak konu dikkatli bir şekilde incelenerek konu hakkındaki soru türlerini ve kaynaklardaki konu ile ilgili bütün soru tiplerini görmüş olacaksınız

Oku: Bu aşamada metinde daha önce çıkarmış olduğunuz sorulara cevap bulmak amacıyla okuma yapın. Okumanızı yaparken metin üzerinde işaretlemeler yapılmalı, daha önce çıkardığınız soruların cevapları aranmalıdır.

Anlat: Bu aşamada çalıştığınız konuları kendi kendinize anlatmanız gerekmektedir. Bu anlatmayı sesli olarak yapmanız daha faydalı olacaktır.

Tekrarla: Bu aşamada en güzel taktik konu hakkında test, kitap, soru bankası v.b. çözerek sağlıklı ve tam bir öğrenme gerçekleştirmiş olursunuz.

Kişisel yorum:

Birçok aşamayı içinde barındıran bu yöntem etkili öğrenme konusunda gerçekten etkili olur ancak bazı öğrencilere çok zaman kaybı gibi geldiği için tercih edilmeyebiliyor. Ama bence çalışma için yapılan hiçbir şey zaman kaybı değildir denemeye değer.

4- Cornell Not Alma Tekniği

Boş bir sayfa düşünün sayfanın sağına alınan notlar gözden geçirilip sol tarafa bu bilgileri hatırlatan kelime soru şekil gibi bilgiler giriliyor. Sonrasında sağ taraf kapatılarak, sol taraftaki kelimelerden notlar hatırlanmaya çalışılıyor. Bu şekilde gözden geçirilip analiz edilen notlar arasına organizasyon sağlanmış oluyor. Sonunda ise özet kısmında o konudan çıkarılması gereken sonuçlae yazılıyor. Böylelikle de zaman ve çaba tasarrufu sağlanmış oluyor. (Ayrıntılı bilgi internette video olarak mevcut)

Kişisel yorum:

Kitabı baştan sona çizenlerdenseniz ve yazarken çok fazla zaman kaybediyorum; nasıl not çıkarabilirim diyorsanız, denemeniz gereken bir yöntem. En azından doğru not çıkarmayı öğrenene kadar sizlere faydası olur dostlar.

PAYLAŞ:
Sınav Cevap hakkında 25 makale
Sınav Cevap, sınavlara hazırlanan bütün bireyler için sorulan bütün sorulara açık ve net cevaplar vermek ve bu konular altında bilgilendirici ve faydalı içerikler paylaşan, gönüllü üniversite öğrencileri tarafından kurulup ve desteklenen bir topluluktur.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*